Worki i sińce pod oczami: Przyczyny i metody

Upływ czasu i styl życia, nie zawsze odpowiedni, pociągające za sobą starzenie się skóry przejawia się odwodnieniem, coraz cieńszą skórą spowodowaną zmniejszoną proliferacją komórek, degradacją kolagenu i włókien elastynowych w skórze, zmniejszeniem wydzielania sebum i jędrności mięśni. Owe zjawiska są szczególnie widoczne i wczesne na cienkim i wrażliwym obszarze oczu, bardziej skłonnym do rozwoju pigmentacji, zmarszczek mimicznych, podkrążonych oczu i worków pod oczami.

W skórze koło oczu znajdują się mniejsze ilości kolagenu i włókien elastynowych niż w innych częściach ciała. Tkanka tłuszczowa jest tam niewielka i obszar ten jest narażony na różnego rodzaju napięcia – są to powody, dlaczego niektóre choroby takie jak zator, przekrwienie czy inne choroby krążenia tak łatwo dostrzec na powierzchni skóry.

Czynniki ryzyka i objawy since pod oczami

Z jednej strony uwarunkowania genetyczne i starzenie się, z drugiej strony czynniki zewnętrzne, takie jak stałe narażenie na działanie światła słonecznego i lamp do opalania, złe nawyki żywieniowe, niewystarczająca ilość i jakość snu, dym papierosowy i inne napięcia mogą wzmagać proces rozrzedzania tkanek i spowalniania przepływu krwi, powodując opuchliznę powiek i odgrywając znaczącą rolę w pojawianiu się podkrążonych oczy i worków pod oczami.

Podkrążone oczy pojawiają się jako sinawo-szare pierścienie i mogą zaszkodzić pięknemu wyglądowi, sprawiając, że osoba wygląda na zmęczoną, smutną lub chorą. Często to zaburzenie staje się wyraźniejsze z wiekiem i stresem, z powodu różnych sytuacji życiowych takich jak choroba lub brak snu. Pojawienie się podkrążonych oczu to także problem osób  nie podatnych na nie, takich jak dzieci, jednakże tylko jako zjawisko przejściowe. W niektórych przypadkach podkrążone oczy mogą stać się przewlekłe z powodu nagromadzenia pigmentu w powierzchniowych obszarach skóry, takich jak np. melanina, która gromadzi się przez długi czas zanim zostanie usunięta.

Z kolei tworzenie się worków pod oczami jest spowodowane nie tylko czynnikami zewnętrznymi, lecz także zatrzymaniem wody wokół oczu i osłabieniem tkanek przyocznych oraz mięśni, które wspierają powieki. 

Brak danych dotyczących częstotliwości występowania podkrążonych oczu wynika prawdopodobnie z ich przejściowej natury i tego, że są one uważane za nic innego jak tylko niedoskonałości, których można się pozbyć jakimkolwiek kosmetykiem lub je zmniejszyć prowadząc „zdrowy” styl życia. W konsekwencji, pomimo szerokiego rozpowszechnienia tego zjawiska, dostępne dane obejmują kilka opublikowanych badań dotyczących patogenezy i leczenia okołoocznych hyperchromii.

Przyczyny powstawania worki pod oczami

Pod względem fizjologicznym, przyczynę podkrążonych oczu wiąże się z melaniną skóry i/lub poinfekcyjnym zatorem krwi. Dlatego też zalicza się je jako zewnętrzne zaburzenie mikrocyrkulacji, które występuje wraz z zatrzymaniem wody, co skutkuje złogami toksyn i cieczy w okolicach oczu, oraz akumulacją pigmentów – wszystkie te czynniki są odpowiedzialne za występowanie typowych sinawych przebarwień i opuchlizny. Barwę i normalną pigmentację sińców pod oczami nadaje pigment melanina i hemoglobina – podstawowe procesy chromoforowe zachodzące w ludzkiej skórze.

U osób z jasną lub anemiczną karnacją zjawisko to, z oczywistych przyczyn, jest najbardziej widoczne. 

Z fizjologicznego punktu widzenia, mechanizm tworzenia się sińców pod oczami obejmuje wydzielanie keratynocyt – są to główni przedstawiciele komórek naskórkowych – czynników zapalnych, które zmieniają przepuszczalność naczyń krwionośnych i wywołują lokalne zapalenia. Wiąże się to ze zmianą równowagi hemodynamicznej, integralności naczyń włosowatych i drenażem limfatycznym. Po przepływie krwi w tkankach ma miejsce przebudowa enzymów hemoglobiny oraz produkcja pigmentów, takich jak hemosyderyna, metahemoglobina, hematyna, odpowiedzialne za charakterystyczny sinawo-szary kolor podkrążonych oczu.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *